Microsoft Azure Site Recovery

Microsoft Azure Site Recovery

 

Azure Site Recovery, birincil veri merkezinizde hizmet kesintisi yaşamış olduğunuz durumunda hizmetlerin düzenli bir şekilde kurtarılmasını sağlayan bir bulut hizmetidir.

Kuruluşunuzun Business Continuity and Disaster Recovery (BCDR) stratejisinin önemli bir parçası planlı veya plansız kesintiler meydana geldiğinde kurumsal iş yüklerini ve uygulamaları Azure Site Recovery ile ayakta tutabilirsiniz.  Site Recovery birincil veri merkezinizde herhangi bir kesinti olduğunda ikincil veri merkeziniz olan Azure Site Recovery üzerinde iş yüklerinizin ve uygulamalarınızı çoğaltmaya ve çalıştırmaya yardımcı olmaktadır.

Resim 01

Azure Site Recovery ile Hyper-V, VMware veya fiziksel sunucularınızı bir kopyasını Azure üzerine aktararak ortamınızı koruyabilirsiniz.  Böylece ikincil veri merkezinizi oluşturma ve yönetme gibi maliyetlerden kurtulmuş olursunuz. Bununla beraber Disaster Recovery için Azure Site Recovery servisini seçtiğiniz zaman sanal makinanız sadece felaket senaryolarında çalışacağı için kullandığınız kadar ödeme gerçekleştirirsiniz. (Replikasyon verileri hariç) İsteğinize bağlı olarak, On-Premises yapınızdaki sunucu Azure Site Recovery içerisine replikasyon yaparken farklı donanımsal özellikler ile çalıştırma imkânınız da olacaktır.

Farklı felaket kurtarma senaryolarını destekleyen Azure Site Recovery çözümü;

·         Felaket kurtarma merkezi olmayan kurumlara Azure’a replikasyon ve kurtarma

·         2 farklı veri merkezi arasında felaket kurtarma operasyonunun Azure üzerinden otomasyonu

·         SAN replikasyon ile entegrasyon

·         Uygulama farkındalığı olanaklarını sunmaktadır.

Umarım faydalı bir makale olmuştur.

PAYLAŞ